Ogród to fantastyczne miejsce do tego, żeby prezentować w nim sztukę. Zwłaszcza gdy sam przypomina też takie dzieło sztuki ogrodniczej. Wielkie rzeźby z drewna, metalu czy kamienia właśnie w otwartej przestrzeni ukażą cały swój urok. Wygodniej też będzie się je oglądało niż w zamkniętym pomieszczeniu. Kiedy rzeźba znajduje się na zewnątrz, to zazwyczaj mamy możliwość obejrzenia jej ze wszystkich stron. Przecież właśnie o to chodzi w tej formie sztuki – jest przestrzenna i pozwala się poznawać z różnych perspektyw.
Miejsca do kontemplacji
Sztukę trzeba oglądać w spokoju. Bez pośpiechu. W galerii czy muzeum nie możemy sobie na to pozwolić. Natomiast w ogrodzie warto zatrzymać się na dłużej przy intrygującej rzeźbie. Pomyśleć przez chwilę. Takie refleksyjne bycie ułatwią nam fantastyczne meble ogrodowe, które umeblują doskonale zakątek do zamyślenia. Trochę na wzór tych, które powstawały w ogrodach wiktoriańskich. W każdej przestrzeni przyda się kanapa z technorattanu lub sofa, na której usiądziemy, żeby delektować się sztuką.
Rzeźby klasyczne
Zamiast komercyjnych figurek, znajdujących się często na granicy kiczu, lepiej postawić na autentyczne rzeźby – efekty pracy artystów, którzy często swoje dzieła tworzą w regionie. Czasami wystarczy się tylko rozejrzeć. Jeśli chodzi o sam styl rzeźb, to wiąże się on w dużej mierze z użytym materiałem.
Rzeźby kamienne prezentują się najbardziej uniwersalnie. Nadają się zarówno do awangardowego jak naturalistycznego ogrodu. Rzeźby drewniane zaś często stanowią przykład sztuki ludowej. Wspaniale dookreślą ogród rustykalny.
Rzeźby awangardowe
Z kolei rzeźby awangardowe wykonuje się często z metalu. Także ze starych i zużytych części, jako formę sztuki recyklingu. Są to bardziej konstrukcje oraz instalacje niż bryły. Przykładem takiej twórczości są klasyczne już mobile.