Arkadyjskie inspiracje ogrodowe

Arkadia to kraina doskonałości, która wydaje się odległa bardziej niż planety i gwiazdy, bo tworzą ją wyobrażenia a nie realne formy. Można się do niej w jakimś sensie przybliżać. Tak zrobili twórcy sentymentalnego parku pod Nieborowem. Powstał on w latach osiemdziesiątych XVIII wieku. Założyła go ówczesna właścicielka posiadłości – Helena Radziwiłłowa. Arkadia pod Nieborowem stanowi przykład ogrodu krajobrazowego w angielskim stylu.

Naśladując Arkadię

Warto odwiedzić to miejsce, żeby podziwiać jego niezwykłe piękno oraz czerpać inspiracje. Przecież taki romantyczny świat, chociaż w minimalnym zakresie, można stworzyć w prywatnym ogrodzie. Na pewno sprawdzi się zestawienie wytworności i natury. Tę pierwszą przywołają luksusowe meble ogrodowe. Ta druga spełni się poprzez bujną roślinność, której zapewnimy dużo swobody. Pięknie arkadyjski charakter podkreślą motywy wodne i kamień naturalny.

W stylu angielskim

Wytworna kanapa do ogrodu ustawiona w tajemnym zakamarku ogrodowym, w drewnianej altance, na tarasie wyłożonym kamieniem naturalnym. Tak powstaje miejsce do wytchnienia i westchnienia. Do zamarzenia. Temu właśnie służyć miały ogrody w angielskim stylu – zadumaniu i kontemplacji. Odczuwaniu przemijania i delektowaniu się naturalnością form przyrodniczych.

Inspirująca Arkadia

W Arkadii znajdziemy wiele przykładów architektury ogrodowej, która miała duże znaczenie dla kreatorów angielskich ogrodów. Powstały tutaj: świątynia Diany, Kaskada, Amfiteatr, chata przy wodospadzie, łuk kamienny. Wspaniale budowle te komponują się z wiekowymi drzewami.

We współczesnych ogrodach warto nawiązywać do tego stylu, pełnego tajemnicy i romantyzmu. Jeśli rosną w naszej przestrzeni stare drzewa, to już mamy podstawę do ogrodowej aranżacji w duchu arkadyjskim i angielskim.


Article Tags:
· · ·
Article Categories:
Publikacje

Recent Posts

Related Posts


Popular Posts