Wyspa w kuchni – co należy wiedzieć?

Chcesz umieścić w swojej kuchni wyspę? Dowiedz się, o czym należy pamiętać, decydując się na jej posiadanie.

Jak urządzić kuchnię z wyspą?

Wiele osób wybiera wyspę do kuchni, ponieważ jest to rozwiązanie, które zapewnia więcej przestrzeni roboczej, co znacznie ułatwia funkcjonowanie. Wyspa kuchenna jest opcją idealną dla wszystkich osób, które chcą posiadać kuchnię otwartą na salon. Przestronny blat na środku pomieszczenia sprawdza się doskonale podczas przyrządzania posiłków, a dodatkowo może być używany jako stół, tworząc miejsce do wspólnego spożywania potraw. Aby takie rozwiązanie spełniało swoje funkcje jak najlepiej, należy pamiętać o odpowiednim rozplanowaniu przestrzeni. Ogromne znaczenie ma oświetlenie, które powinno znaleźć się tuż nad blatem. Gospodarując strefę do gotowania, trzeba pamiętać o prawidłowej instalacji gniazdek elektrycznych. Jeżeli płyta gazowa lub elektryczna znajduje się na wyspie kuchennej, to warto zawiesić nad nią okap, który odprowadza opary i zapachy, wydzielane podczas przygotowywania jedzenia. Nie należy zapominać o odpowiednich dekoracjach. Świetnym pomysłem jest wykorzystanie roślin doniczkowych, które nie tylko ładnie wyglądają, ale nadają się również do wzmacniania smaku potraw i napojów. Należy do nich m.in.: bazylia czy mięta.  

Wyspa w kuchni – jakie wymiary?

Klasyczne wymiary wyspy wynoszą ok. 80-90 centymetrów wysokości. Wielkość samego blatu warto dostosować do swoich indywidualnych preferencji. W zależności od tego, czy w kuchni posiada się dodatkowe blaty, można wybrać małe powierzchnie lub duże. Wyspa kuchenna powinna mieć wysokość, która umożliwia wygodne korzystanie z niej, nie powodując garbienia lub nadmiernego schylania się. Wielkość wyspy w kuchni nie powinna w żaden sposób ograniczać przemieszczania się w pomieszczeniu. Do najczęściej wybieranych modeli należą:

  • wyspy kwadratowe,
  • wyspy prostokątne.

Jaka wysokość blatu do hokerów?

Jeśli blat ma służyć jako stół lub barek, należy wygospodarować również miejsce na siedzenia. Najczęściej wybiera się do tego tak zwane hokery. Są one zazwyczaj wysokie i posiadają niskie oparcie lub nie mają go wcale. Wysokie krzesła, umieszczane przy blacie, powinny pasować do całego wnętrza nie tylko designem, ale także rozmiarem. Biorąc pod uwagę najbardziej popularne wymiary wyspy kuchennej, najlepiej sprawdzają się hokery o wysokości 55-60 cm. Odległość między blatem, a siedzeniem powinna wynosić ok. 25 cm. Wówczas spożywanie posiłków czy napojów jest wygodne i komfortowe. Dbając o wygodę warto również wybierać krzesła, które posiadają dodatkową podpórkę na nogi. 

Z czego blat na wyspę kuchenną?

Materiał, z którego wykonuje się blat kuchenny, powinien być przede wszystkim dostosowany do stylu, w jakim urządzone jest całe wnętrze. Wśród popularnych tworzyw wyróżnia się między innymi:

  • granit,
  • marmur,
  • drewno,
  • konglomerat kwarcowy.

W kuchni rustykalnej najlepiej sprawdza się blat drewniany, który podkreśla swojski klimat i dodaje pomieszczeniu jeszcze większego uroku. Jeżeli kuchnia urządzona jest w eleganckim i minimalistycznym stylu, to warto wybrać granit lub marmur. Odpowiednio dobrany kolor i design blatu, zapewni nie tylko funkcjonalność wyspy, ale sprawi, że wnętrze zyska dużo walorów estetycznych. 

Ile kosztuje wyspa kuchenna?

Urządzając swoją kuchnię warto kierować się wygodą oraz własnymi upodobaniami. Należy pamiętać, że w tym miejscu spędza się bardzo dużą ilość czasu, dlatego wnętrze powinno być przytulne i funkcjonalne. Przy zakupie wyspy kuchennej nie należy się ograniczać finansowo, ponieważ posłuży ona przez wiele lat. Warto wybrać taką, która jest wykonana z dużą precyzją oraz dokładnością. Cena wyspy kuchennej zależna jest od:

  • wielkości mebla,
  • materiałów, użytych do produkcji,
  • liczby szafek oraz szuflad,
  • dodatkowych urozmaiceń. 

Tak centralny punkt pomieszczenia powinien prezentować się jak najlepiej. Przy zakupie wyspy kuchennej dobrze zdecydować się na renomowanych producentów, którzy oferują produkty wysokiej jakości. Wyjątkowe wyspy kuchenne znajdują się w ofercie ernestrust.

 


Article Tags:
·
Article Categories:
Publikacje

Recent Posts

Related Posts


Popular Posts

https://4-bet.com.pl/ogrzewacz-tarasowy-kluczem-do-komfortowego-relaksu-na-swiezym-powietrzu/ https://aaron.net.pl/magiczny-klimat-tarasu-sekret-stojacy-za-ogrzewaczem-gazowym/ https://gethotels.pl/ogrzewacze-na-taras-niezbedny-dodatek-do-twojego-domu/