W dzisiejszych czasach co rusz spotykamy się z remontami. Są częścią naszego życia, w którym co chwile musimy coś zmieniać, ulepszać. Jeśli farba już odpryskuje, meble są zdarte, a panele porysowane – jest to znak dla domowników, że czas coś z tym zrobić. Wtedy jedni próbują robić wszystko na własną rękę, drudzy zaś wzywają fachowców.
Wiąże się to oczywiście z kosztami, dlatego nie wszyscy chcą w to inwestować. Jak jednak poradzić sobie z wyzwaniem pod nazwą „jadalnia”? W jakim stylu ją urządzić, co w niej zamieścić? Jadalnia jest miejscem niezwykle ważnym. Żyjemy w Polsce, a Polska ma w tradycji wspólne spożywanie posiłków. Ma to szczególne znaczenie, ponieważ jest to najczęściej jeden z momentów dnia (a jest ich z pewnością niewiele), gdzie cała rodzina zbiera się w jednym miejscu i w komplecie spędzają czas. Dlatego warto sprawić, by jadalnia była miejscem wyjątkowym, w którym miło i przyjemnie się przebywa oraz takim, by wspomnienia o wspólnych chwilach były jak najprzyjemniejsze. Sposobów i pomysłów na jej urządzenie jest dosłownie mnóstwo. Urządzenie tego pomieszczenia wydaje się nadzwyczaj proste. Wystarczy kupić stół, krzesła do jadalni i powiesić nad stołem żyrandol, który będzie oświetlał podawane oraz spożywane posiłki. Ważną rzeczą jest jednak, by pamiętać, że żeby czuć się swobodnie i komfortowo w jadalni powinna być ona zaprojektowana zgodnie z gustami domowników i w taki sposób, by nie odstawała od reszty pomieszczeń. Razem muszą do siebie pasować oraz tworzyć jedność i spójność. Meble, które tam umieszczamy trzeba dopasować do wzrostu domowników oraz ich preferencji.
W dzisiejszych czasach coraz większą popularność zyskuje tak zwany „open space”. Jest to tworzenie otwartej strefy dziennej, która polega najczęściej na łączeniu salonu z kuchnią oraz z jadalnią. W takiej sytuacji w szczególności jest wskazane, by wystroje wszystkich wnętrz do siebie pasowały. Dlatego kanapy, krzesła i sofy powinny być jedną, dużą kompozycją z tymi w jadalni oraz z kuchni. Nie jest o jednak jednoznaczne z tym, że musza być identyczne. Właśnie tutaj swoimi umiejętnościami może popisać się dobry projektant wnętrz. W otwartej strefie dziennej, jadalnia jest bardzo często miejscem jedynie symbolicznie łączącym salon z kuchnia. Tym ważniejszy staje się prawidłowy wybór mebli do jadalni, taki który nie zakłóca porządku domu. Dobrym sposobem jest ułożenie stołu i krzeseł przy dużym oknie. Od razu jedzenie smakuje lepiej, tworzy się odpowiedni klimat, a ponadto spożywanie śniadań, obiadów, a w letnie dni nawet kolacji, można odbywać przy, jakże przyjemnym, świetle dziennym. Jaki jednak wybrać stół do naszej jadalni?
Najbardziej uniwersalnym jest, jak wiadomo stół rozkładany. Jego powierzchnię możemy modyfikować i zmieniać w zależności od indywidualnych potrzeb. Kiedy przyjeżdża więcej gości, to stół rozkładamy, a kiedy na „rodzinnej” kolacji zostaną dwie osoby – niepotrzebna jest im aż taka duża przestrzeń. Taki mebel potrzebuje jednak odpowiednio dużo miejsca. Trzeba pamiętać, że na wygodny, solidny oraz rozkładany stół z krzesłami dla na przykład ośmiu osób – potrzeba mniej więcej dwanaście metrów kwadratowych. Ponadto najlepiej, kiedy jest on odsunięty na co najmniej sześćdziesiąt centymetrów od ścian i mebli, by można go wygodnie obejść i przy nim usiąść. Drugim modelem stołów są stoły okrągłe. Optycznie zajmują więcej miejsca niż te rozkładane, ale mogą okazać się praktyczniejsze. Bardzo dobrze prezentują się na samym środku pomieszczenia, ale gorzej w kącie. Należy więc o tym pamiętać. Do tego dużą zaletą oraz plusem jest podział miejsc, który sprawia, że wszystkie są równoważne. Trzecią opcją jest stół prostokątny. Jest to chyba najpopularniejszy model oraz najbardziej uniwersalny. Można go ustawić dosłownie wszędzie – wszystko zależy od upodobań. Będzie wyglądał dobrze zarówno w narożniku pomieszczenia, jak i na jego środku. Ma on niestety parę wad. Miejsca przy takim stole nie są równorzędne oraz posiada ostre kąty, które nie są wygodne w obchodzeniu go dookoła i przeszkadzają często w swobodnym poruszaniu się.
Jeśli już wybraliśmy odpowiedni stół do jadalni, należy się zastanowić, jakie zakupić do niego krzesła. Mogą mieć różne formy i styl, ale łączy je wysokość siedziska, które nie powinno wychodzić poza skalę 45-49cm nad podłogą. Zamiast krzeseł możemy równie dobrze użyć ławy.