Strefy dzienna i nocna – połączone czy oddzielne?

Wybierając projekt domu, jednym z ważnych aspektów na jakie należy zwrócić uwagę jest rozmieszczenie pomieszczeń. Ich rozplanowanie i odpowiedni układ wpływa na funkcjonalność wnętrz, a także na komfort domowników. Podział domu na dwie strefy, nie zależy od wielkości jego powierzchni, ale od odpowiedniego i przemyślanego rozplanowania. Dlatego wybierając projekt domu parterowego należy pamiętać, że także domy parterowe można z powodzeniem podzielić na dwie strefy: dzienną i nocną.

Projekt domu Z273 extradom.pl

Projekt domu Z273 extradom.pl

Do strefy dziennej zalicza się takie pomieszczenia jak kuchnia, jadalnia, salon, a także łazienka lub ubikacja dla gości. Natomiast za część nocną uważa się sypialnie, łazienkę dla domowników i garderobę – pomieszczenia, w których można odpocząć i wyciszyć się. Taki podział sprawia, że każda ze stref ma swoje osobne przeznaczenie, które pozwala na komfortowe i funkcjonalne wykorzystanie każdej z części. W strefie dziennej pomieszczenia mogą się swobodnie przenikać. Można połączyć kuchnię z jadalnią oraz salonem, stworzyć jedno pomieszczenie z kuchni i jadalni czy zdecydować się na salon zintegrowany z jadalnią. Możliwości jest wiele, wszystko zależy od metrażu domu i indywidualnych preferencji. Można także zdecydować się na oddzielenie od siebie poszczególnych pomieszczeń tej strefy. W tym celu stawia się najczęściej ścianki działowe, jednak przy małym metrażu mogą one nie być najlepszym rozwianiem. Ograniczają one przestrzeń i dzielą ją na mniejsze części, które mogą stracić na swojej funkcjonalności. Lepszym sposobem jest zastosowanie różnego rodzaju podłóg np. w kuchni gresu, a w salonie paneli bądź drewna. Innym ciekawym pomysłem jest postawienie dekoracyjnych przegród wykonanych z ażurowych materiałów lub użycie regałów np. na książki czy zastawę stołową.

Rzut kondygnacji projektu domu Z273 extradom.pl

Rzut kondygnacji projektu domu Z273 extradom.pl

W domach, w których występuje układ strefowy część nocna znajduje się najczęściej po przeciwnej stronie, niż dzienna. Taki podział pomieszczeń sprawia, że domownicy mogą wspólnie spędzać czas w ciągu dnia, na relaksie w salonie czy popołudniowym gotowaniu. A w momencie kiedy chcą odpocząć lub potrzebują cichego miejsca pracy, do dyspozycji mają strefę nocną. Tą strefę oddziela się najczęściej łazienką i garderobą. Tak, by drzwi od sypialni prowadziły właśnie do tych wnętrz. Pomiędzy sypialniami a pozostałymi pomieszczeniami części nocnej najczęściej tworzy się nieduży korytarz. Można także połączyć sypialnie z łazienką otrzymując w ten sposób bardzo komfortowe wnętrze. Pomysłów na podziały tej przestrzeni, tak jak w przypadku części dziennej jest wiele, wszystko zależy od indywidualnego podejścia Inwestora i wybranego projektu domu parterowego.

Wnętrze w projekcie domu Z273 extradom.pl

Wnętrze w projekcie domu Z273 extradom.pl

Wnętrze w projekcie domu Z273 extradom.pl

Wnętrze w projekcie domu Z273 extradom.pl

Podział domu na strefy to bardzo funkcjonalne i komfortowe rozwiązanie. Pozwala na ciekawe aranżacje przestrzeni, wykorzystując oryginalne środki dekoracyjne. Jest to również doskonała propozycja dla rodzin, w których każdy ma inny rytm życia Dzięki strefowemu podziałowi pomieszczeń domownicy nie będą sobie przeszkadzać w chwilach kiedy potrzebują ciszy i spokoju. Natomiast otwartą przestrzeń dzienną będą mogli wykorzystać do wspólnej integracji.


Article Categories:
Publikacje

Recent Posts

Related Posts


Popular Posts