Profesjonalny monitor do CCTV czy zwykły telewizor?

Monitoring to bardzo popularne rozwiązanie stosowane przez wielu przedsiębiorców – zarówno tych, którzy prowadzą niewielkie firmy, jak i właścicieli potężnych korporacji. Za jego sprawą możemy zwiększyć bezpieczeństwo placówki i oczywiście zatrudnionych osób. Warto jednak pamiętać, że system monitoringu nie opiera się wyłącznie na kamerach. Istotny jest także monitor do monitoringu, który pozwoli nam podejrzeć obraz rejestrowany przez kamery. Czy w tym przypadku powinniśmy wybrać profesjonalny monitor do CCTV, czy wystarczy klasyczny telewizor?

Monitor do monitoringu – na co się zdecydować?

Pod względem czysto technicznym do przekazywania obrazu wprost z kamer nada się tradycyjny telewizor (koniecznie z systemem smart TV), monitor do komputera czy też dedykowany monitor do CCTV. Przykładowo w przypadku prywatnych gospodarstw domowych, gdzie system monitoringu jest zdecydowanie mniej rozbudowany, z powodzeniem możemy wykorzystać telewizor, który mamy ustawiony w salonie. Łatwo będzie nam wówczas w razie potrzeby rzucić okiem na to, co dzieje się w miejscach, w których zamontowaliśmy kamery.

Inną kwestią przemawiającą na korzyść zwykłego telewizora czy monitora komputerowego jest także mniejszy koszt. Czy jednak tak jest w rzeczywistości? Faktycznie, jeśli postanowimy zainwestować w profesjonalny monitor do monitoringu, to przyjdzie nam za niego zapłacić więcej niż za klasyczny monitor do PC. Ale ostateczny nakład finansowy będzie tak naprawdę widoczny dopiero po kilku latach. Dlaczego?

Przede wszystkim monitory do CCTV są bardziej przystosowane do stałej pracy, ponieważ są wyposażone w wydajniejsze matryce i podzespoły. Tym samym posłużą nam znacznie dłużej. Już po paru latach mogłoby się okazać, że zwykły monitor potrzebuje wymiany ze względu na zbyt duże przeciążenie i spadek jakości obrazu. Dlatego też przy bardziej zaawansowanym monitoringu, jaki jest często wykorzystywany w przedsiębiorstwach, profesjonalny monitor będzie wydajniejszy.

Jaki monitor do CCTV wybrać?

Na co zwrócić szczególną uwagę, kiedy jest nam potrzebny monitor do monitoringu? Na jaki monitor do CCTV się zdecydować? Bez wątpienia jednym z istotnych parametrów, których nie możemy pominąć, to oczywiście rozdzielczość. Im większa, tym lepsza, zwłaszcza kiedy standard odbioru przez kamery także jest wysoki. Przykładowo dla kamer monitoringowych obsługujących FullHD sprawdzi się monitor z rozdzielczością 4K.

Ważna jest także przekątna samego ekranu i proporcje, w jakich wyświetlany jest obraz. Im większy ekran monitora do monitoringu, tym bardziej przejrzysty będzie obraz i łatwiej będzie nam podejrzeć to, co rejestrują kamery. Proporcje natomiast powinniśmy dopasować właśnie do tego, w jakim formacie są pobierane nagrania.

A czas reakcji monitora? Czy to także ma wpływ na jakość monitoringu? Niekoniecznie. O ile czas reakcji monitora powinien być jak najwyższy, kiedy mówimy o sprzęcie gamingowym, o tyle nie ma to takiego znaczenia w zakresie systemu bezpieczeństwa. 60 klatek na sekundę w zupełności wystarczy, wobec czego monitor do CCTV może mieć czas reakcji matrycy w okolicach 8 milisekund.

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.
Article Tags:
·
Article Categories:
Publikacje

Recent Posts

Related Posts


Popular Posts

https://gethotels.pl/przemyslane-detale-w-twoim-wnetrzu-stoliki-pomocnicze-i-kwietniki-w-stylu-loft/ https://nety.pl/partnerskie/ubezpieczenie-samochodu-dla-mlodych-kierowcow-jak-obnizyc-skladke/ https://absenting.com.pl/ogrzewacz-tarasowy-twoja-oaza-ciepla-w-chlodne-dni/