Monitor dla gracza 144 Hz — na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Długo zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniej karty, procesora i pamięci RAM, ale czy na pewno wiesz, jaki monitor dla gracza 144 Hz wybrać? Przy ogromnym wyborze producentów, modeli, a także produktów ze skrajnie różnych półek cenowych można dostać zawrotu głowy. Zanim jednak sięgniesz po najtańszy monitor 144 Hz, dowiedz się, jakie elementy powinien on mieć, aby każdy gamer czuł satysfakcję z grania. Na co zwrócić uwagę przy zakupie takiego monitora? Sprawdź!

Dlaczego monitor 144 Hz to dobry wybór dla gracza?

Na początku zastanówmy się, czy w ogóle zakup monitorów 144 Hz jest uzasadniony. Biorąc pod uwagę liczbę nowinek technologicznych i gadżetów dla graczy, nierzadko można nadziać się na ciekawe, ale całkowicie zbędne akcesoria, które tak naprawdę nie wpływają znacząco na komfort rozgrywki — możesz się całkowicie bez nich obejść!

W przypadku monitorów 144 Hz prawda jest nieco inna. Dlaczego? Jeśli inwestujesz w świetne, wysokiej jakości podzespoły do komputera, aby móc grać nawet w wymagające gry, nie możesz zapomnieć o równie wydajnym monitorze. To właśnie od niego zależy, czy wyświetlany obraz będzie płynny, czy będzie nieustannie klatkował. Monitor dla gracza musi nadążyć za ilością danych płynącą z procesora, w innym wypadku wszystko będzie się na ekranie zacinało.

Częstotliwość odświeżania a komfort grania

Monitor dla gracza 144 Hz to model, który działa z wysoką częstotliwością odświeżania. W porównaniu z produktami o częstotliwości 60 Hz odświeża obraz ponad 2 razy częściej. Każdy piksel na ekranie odnawia się 144 razy w ciągu jednej sekundy. W jaki sposób wpływa to na komfort grania? Dzięki temu monitor dba o to, aby każda klatka płynnie zmieniała się z sekundy na sekundę. Gołym okiem zauważysz, że grafika na ekranie przesuwa się płynnie, zamiast przeskakiwać i zacinać się co ułamek sekundy. I chociaż wszystko to odbywa się w niemal nieodczuwalnym dla człowieka tempie, to jak najbardziej różnica ta jest widoczna gołym okiem.

Rozmiar monitora i rozdzielczość — jakie mają znaczenie w grach?

Czy wiesz, że rozdzielczość i przekątna monitora mogą być dopasowane do gier, w które najczęściej grasz? Oba te parametry są zatem równie ważne w przypadku Twoich preferencji i wygodny, a jednocześnie istotny w zależności od tego, czy sięgasz po strzelanki i FPSy, gry strategiczne, przygodowe czy akcji. Tym samym nie zawsze gracz będzie usatysfakcjonowany monitorem o tej samej rozdzielczości co grafik czy programista.

Po pierwsze, rozdzielczość monitora i przekątna muszą iść ze sobą w parze. I mimo że ogólna zasada mówi, że im wyższa rozdzielczość, tym lepsza szczegółowość wyświetlanego obrazu, to najlepsze efekty osiągniesz, jeśli przekątna będzie odpowiednio większa. Przykładowo, monitor dla gracza 27 cali świetnie współgra z rozdzielczością FullHD, która już daje świetnej jakości obraz. Jeżeli jednak masz odpowiednie podzespoły do 4K prawdopodobnie będziesz musiał sięgnąć po ekran powyżej 28”.

Ważne parametry każdego monitora dla gracza 144 Hz

Zastanawiasz się, jaki monitor dla gracza wybrać? Oprócz odpowiedniej częstotliwości odświeżania, przekątnej ekranu i rozdzielczości zwróć uwagę również na dodatkowe funkcje, w które monitor gamingowy może być wyposażony:

    • typ matrycy — TN, IPS czy VA? Rodzaj matrycy ma ogromny wpływ przede wszystkim na kolory: ich nasycenie, stopień odzwierciedlenia i kontrast, ale także czas reakcji. Przed zakupem koniecznie porównaj wszystkie wady i zalety każdego rodzaju matrycy.
  • czas reakcji — parametr wyrażony w milisekundach, który informuje o tym, ile zajmuje zmiana jednego piksela. Zasada jest prosta: im niższy parametr, tym szybszy czas reakcji i tym lepiej dla graczy.

Podsumowanie

Monitor dla gracza w wersji 144 Hz to bezwątpienia jeden z najlepszych inwestycji, jaka podniesie przyjemność z grania i pomoże Ci wyciągnąć z podzespołów wszystko, co najlepsze. Nic dziwnego więcej, że są bardzo popularne. Co więcej, wybór modeli jest naprawdę szeroki. Począwszy od budżetowych monitorów do okazjonalnego grania i pracy, aż po wysokobudżetowe modele dla największych fanów grania w wolnym czasie. 

Artykuł przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.


Article Tags:
·
Article Categories:
Publikacje

Recent Posts

Related Posts


Popular Posts