Czy warto w domu postawić na nowoczesne meble?

Jeśli chodzi o sprzęty domowe, takie jak kuchenki, pralki czy telewizory nie ma najmniejszej wątpliwości co do tego, że warto postawić na nowoczesność. Jednak nieco inne zasady regulują dobieranie mebli i wystroju wnętrza.

Tutaj nowoczesność często budzi mieszane uczucia, a wiele osób wciąż stawia na tradycyjne meble, zarzucając nowoczesnym, że nie pozwalają na uzyskanie efektu przytulnego pomieszczenia. Oczywiście ostateczny wybór zależy od gustu mieszkańców, ponieważ to właśnie oni powinni czuć się dobrze we własnym domu. Jednak warto rozwiać niektóre mity. Czy nowoczesne meble zawsze są kanciaste i nieestetyczne? Czy wystrój w stylu retro musi być przytulny? Wreszcie czy warto zdecydować się na nowocześnie urządzone mieszkanie?

Nowoczesny salon – jak do tego podejść?

Salon spełnia w domu funkcje reprezentacyjne. To tutaj przyjmuje się gości i obchodzi święta, jednak nie można zapomnieć, że to także miejsce odpoczynku i spotkań całej rodziny. Odpowiednio umeblowane ułatwi relaks i zwiększy komfort wszystkich mieszkańców domu. Nowoczesność w salonie to temat dość popularny, dla tego warto przyjrzeć się sposobom na jej osiągnięcie.

Nowoczesność w salonie ma niejedną twarz. Meble, na przykład nowoczesne kanapy, mogą przybierać niezwykle designerskie i wyszukane formy, być pełne ozdobników, a nawet w ogóle na pierwszy rzut oka nie nawiązywać swoim wyglądem do przeznaczenia. To bardzo niebanalna odsłona. Jednak z drugiej strony, nowoczesne meble to też ascetyczne i bardzo proste formy, często wykonane z naturalnych materiałów. Pierwszy trend charakteryzuje się wyrazistymi kolorami – to często neonowe odcienie czerwieni, błękitu czy zieleni. Z kolei drugi stawia na paletę szarości, biel i czerń. Zmieszanie się ich może dać bardzo interesujące, niebanalne efekty, chociaż dla osób nieczujących się pewnie w temacie wnętrzarstwa lepszą opcją będzie trzymanie się jednej konwencji. Z meblami powinny korespondować kolory ścian i podłóg. Jeśli decyzja pada na jasne, niewyróżniające się, można zrównoważyć je mocnymi nowoczesnymi akcentami w soczystych kolorach. Wnętrze utrzymane w całości w ascetycznym klimacie nawiązuje z kolei do stylu skandynawskiego. Jednak takie proste meble pozwalają na więcej szaleństw i wyobraźni w doborze kolorów ścian lub podłogi.

Urządzanie salonu w nowoczesnym stylu pozwala na wiele różnych kombinacji, jednak zarazem stanowi wyzwanie. Przy dużym zróżnicowaniu deseni, odcieni i materiałów łatwo jest popełnić błąd i osiągnąć efekt pomieszczenia, w którym nic do siebie właściwie nie pasuje. Designerskie wnętrza często są balansowaniem na granicy przemyślenia i chaosu. Meble nowoczesne, w przeciwieństwie do klasycznych, bywają bardzo zróżnicowane w formach.

Sypialnia na miarę dwudziestego pierwszego wieku

Urządzanie sypialni w nowoczesnym klimacie stwarza wyzwanie połączenia pokoju stworzonego do odpoczynku z dynamiką wyrazu, która jest nieodłączna w takim stylu. Można postawić na lekko industrialny wystrój i niewielką ilość mebli. Obszerna szafa, lustro, szafki nocne, komoda, półki i nowoczesne łóżka – to wszystko powinno nawiązywać do materiałów takich jak stal, cegła i kamień. Niezwykły efekt przyniesie typowe dla sypialni zrównoważenie tych elementów miękkimi, puszystymi kocami i stertą poduszek.

Nowoczesna sypialnia może być nieco ciemna, jako pokój służący do spania i użytkowany głównie nocą. Grafitowe ściany pięknie skomponują się z białymi nowoczesnymi meblami, przeciwwagę dla ich odcienia można też stworzyć z pomocą celnie dobranych dodatków w pomieszczeniu.

Pokój do pracy

W pokoju przeznaczonym do pracy ważna jest harmonia, która niezwykle ułatwia skupienie się. Styl nowoczesny pozwala na osiągnięcie tego efektu o wiele łatwiej, niż styl klasyczny. Warto postawić tutaj na jego ascetyczną odmianę – nowoczesne, stalowe biurka i regały można ocieplić nieco drewnianą podłogą i fotelem. Elegancka harmonia kolorów i deseni pozwoli pracować wydajnie i w skupieniu.

Nowoczesne biurko może stać się centralnym elementem w gabinecie, jako mebel, przy którym spędza się najwięcej czasu. Warto uzupełnić je eleganckim fotelem, który dodatkowo będzie dobrze dostosowany do ciała, by nie stwarzać ryzyka urazów wywołanych wielogodzinnym siedzeniem. Dopełnieniem ascetycznego gabinetu mogą być także designerskie dodatki – lampy, wazony czy gadżety do urządzeń elektronicznych.

Sposób urządzenia domu jest ograniczony właściwie jedynie budżetem i wyobraźnią. Jednak warto zaplanować go skrupulatnie przede wszystkim dlatego, by nie pomieszać stylów. Nowoczesność bardzo rzadko dobrze wygląda zmieszana z klasycznym klimatem. Oczywiście takie połączenia też mogą wyglądać efektownie, jednak zawsze najpewniejszym gwarantem dobrego efektu końcowego będzie trzymanie się raz przyjętej konwencji od początku do końca. Zarówno meble nowoczesne, jak i klasyczne pozwalają na stworzenie przytulnego wnętrza, jednak w pierwszym przypadku będzie to o wiele trudniejsze. Dlatego też warto rozważnie wybrać styl pasujący do preferencji mieszkańców.


Article Tags:
·
Article Categories:
Publikacje

Recent Posts

Related Posts


Popular Posts