Popularne zastosowania forniru

Na rynku dostępne są różne okleiny, których zadaniem jest zastępowanie drewna. Tego typu materiały różnią się w dużym stopniu nie tylko trwałością, ale także estetyką. Najwyższej jakości okleiny produkuje się z naturalnego drewna oraz poddane bardzo starannej obróbce.

Produkcja

Różnego rodzaju forniry należą na pewno do jednych z lepszych materiałów tego typu. Wykonuje się je z bardzo cienkich płatów ścinanych z pnia. Dostępny jest fornir naturalny oraz modyfikowany. Oba mają charakterystyczny rysunek słojów, jednak w przypadku tej drugiej okleiny usuwa się wszystkie niedoskonałości, które występują na naturalnym drewnie.

Okleina tego typu jest wykończona podobnie jak drewno. Używa się w tym celu lakieru, wosku lub bejcy. Arkusze forniru, zwłaszcza tego produkowane z drzew egzotycznych, są bardzo cienkie, ale jednocześnie mocne, odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz odkształcanie się.

Zastosowania

Forniry znajdują bardzo szerokie zastosowanie głównie ze względu na ich estetyczny wygląd. Takiej okleiny używa się przede wszystkim w celach dekoracyjnych. Dzięki takiemu materiałowi można nadać gustowny, szlachetny wygląd elementom wykonanym z wiórów lub sklejki.

Fornir jest bardzo często wykorzystywany w meblarstwie, gdzie stosuje się go do wykończenia mebli. Takie wyposażenie wnętrza jest estetyczne, ale także ma duże walory praktyczne. Wynika to z wysokiej jakości okleiny, która sprawia, że meble są bardzo trwałe i przez wiele lat zachowują doskonały wygląd. Trzeba oczywiście pamiętać o właściwym czyszczeniu i konserwacji takich powierzchni.

Meble wykończone fornirem na pewno nie należą do najtańszych zakupów, ale stosunkowo wysoka cena jest w ich przypadku zrekompensowana efektownym wyglądem i trwałością.

Fornir na ścianie

Tego typu okleina może zostać także wykorzystana do pokrycia ściany. Jest estetyczna, tańsza od drewna i jednocześnie stosunkowo łatwa w montażu. Taka dekoracja będzie bardzo dobrze pasować do wnętrza tradycyjnego i nowoczesnego. Sprawdzi się przede wszystkim w miejscach, gdzie nie będzie narażona na kontakt z wodą lub bardzo wilgotnym powietrzem. Jest bardzo dobrym rozwiązaniem na przykład do salonu lub sypialni, czyli do pomieszczeń, w których duże znaczenie ma przyjemna atmosfera.

W przypadku montażu forniru trzeba się upewnić, czy wszystkie arkusze są w idealnym stanie. Należy odłożyć elementy, które są zniekształcone lub zarysowane. W sklepach dostępne są także płyty do samodzielnego montażu, co obniży koszty wykorzystania takiej okleiny.


Article Categories:
Publikacje

Recent Posts

Related Posts


Popular Posts

https://grodzisknews.pl/znizki-i-bonusy-w-ubezpieczeniach-samochodowych-jak-je-zdobyc-i-nie-stracic/ https://boo.pl/dlaczego-warto-wykupic-ubezpieczenie-szkolne-dla-swojego-dziecka/ https://beesafe.pl/porady/ubezpieczenie-zdrowotne-po-ustaniu-zatrudnienia/