Dzięki dobrze wykonanym konstrukcjom drewnianym można uzyskać bardzo wysokie parametry izolacyjne domów szkieletowych. Czego jednak nie wiemy o takich domach?
Powrót do przeszłości
Jeżeli dobrze pomyślimy, to zdamy sobie sprawę, że drewno jest materiałem budowlanym znanym nam od wielu stuleci. W końcu nasi przodkowie nie mieli dostępu do cegieł a gdzieś musieli mieszkać, dlatego też powstawały drewniane szałasy i szopy. Dopiero w późniejszym czasie nastąpił rozwój techniki budowlanej i na długi czas ludzie zapomnieli o drewnie. Jednak od pewnego czasu branża budowlana doceniła wysoką jakość drewna, szczególnie sosnowego – syberyjskiego lub polarnego. Z tak doskonale wysuszonego drewna nasyconego żywicą można postawić trwałe domy szkieletowe.
Domy szkieletowe – systemy budowy
Znane są dwa podstawowe systemy budowania domów drewnianych. Pierwszy z nich to system słupkowo – belkowy. Stosowany w domach parterowych lub maksymalnie jednopiętrowych wykorzystuje w swojej konstrukcji filary ciągnące się od samej podłogi do dachu. Przy czym filary mogą mieć maksymalnie do 10 metrów wysokości, dlatego nie zaleca się ich przy wyższych konstrukcjach. Domy szkieletowe powstające drugim sposobem – systemem panelowym powstają przy użyciu paneli ściennych zbudowanych z drewnianych ram oraz płyt. Są one głównym elementem pionowym nośnym. Ten system powstawania domów dzieli się na dwie grupy: system mikropanelowy oraz system makropanelowy.