Prostowanie kurtyny paskowej

Kurtyny paskowe to bardzo popularny rodzaj zasłon, których używa się zarówno w obiektach użyteczności publicznej, jak i na halach produkcyjnych, czy magazynach. Niestety jednak i one wraz z biegiem czasu, potrafią pokryć się kurzem lub zabrudzeniami, które mogą być trudne do usunięcia. Co zrobić w takim przypadku? Paski kurtyny wystarczy zdjąć, a następnie oczyścić. Po zakończonym zabiegu można je zawiesić ponownie. Czasami jednak ich powierzchnia może się odkształcić. Jak temu zapobiec? Przeczytaj artykuł i zapoznaj się z poradami naszych ekspertów!

Czyszczenie kurtyny paskowej – jak to zrobić?

Czyszczenie pasów kurtyny nie wymaga stosowania specjalistycznych środków chemicznych czy detergentów. Pasy są tak naprawdę łatwe w czyszczeniu – ich gładka powierzchnia pozbawiona jest bowiem porów, w które brud mógłby wsiąkać. Do usunięcia zabrudzeń z kurtyny wystarczy więc jedynie wilgotna szmatka. Przed ich wytarciem należy jednak je zdjąć z okna, a następnie ułożyć pasy z elastycznego PCV na płaskiej powierzchni i przetrzeć wilgotną szmatką. Wykonane z PCV pasy są odporne na niszczące działanie silnych środków chemicznych oraz rozpuszczalników. Do ich czyszczenia można również zastosować zakupiony w sklepie czyścik do PCV lub wodę z płynem do mycia naczyń. O ile jednak PCV jest odporne na środki chemiczne – niestety pod wpływem temperatur może się ono odkształcać. Dlatego, jeżeli nie planujesz ponownie zawiesić kurtyny w oknie – pamiętaj o tym, by przechowywać je we właściwy sposób.

Przechowywanie kurtyny paskowej

Oczyszczone pasy kurtyny można przechowywać – zwinięte lub w pozycji leżącej. Jeżeli jednak mamy zamiar zwinąć pasy – należy pamiętać o tym, by zrolować je w taki sposób, aby przestrzeń wolna w zwoju wynosiła minimum 15 cm. Dzięki temu paski kurtyny nie odkształcą się, a po ich rozwinięciu paski będą dalej proste. Zrolowane pasy można również dla dodatkowej ochrony otoczyć folią lub papierem pakowym. Bardzo istotnym elementem jest również sposób przechowywania. Pasy nie odkształcą się, jeżeli będą przechowywane w pozycji pionowej. Odradza się ich przechowywania bezpośrednio na posadzce. Należy również pamiętać o tym, by trzymać je z dala od grzejników lub innych źródeł ciepła. W przeciwnym razie może dojść do ich odkształcenia.

Czy kurtyny paskowe da się wyprostować?

Jakiś czas temu otrzymaliśmy od naszego klienta wiadomość o następującej treści:
„Kurtynę zainstalowaliśmy w laboratorium i generalnie jesteśmy z niej zadowoleni, ale dwa paski są trwale odkształcone, co sprawia, że kurtyna jest w tych miejscach nieszczelna.
Mieliśmy nadzieję, że te paski wyprostują się grawitacyjnie po zawieszeniu, ale minęło już trochę czasu i ich kształt się nie zmienia. Chcielibyśmy wymienić te dwa paski na nowe, nieodkształcone.”

Czy paski te da się wyprostować?
Oczywiście, że tak! W tym celu wystarczy je jedynie podgrzać do temperatury powyżej 25 oC. Można to zrobić np. zostawiając je przy grzejniku lub wystawiając na słońce. Temperatura spowoduje ich wyprostowanie.
Jak to możliwe?
PCV, z którego kurtyny paskowe są wykonane, pod wpływem temperatur powyżej 25 oC doświadczają tzw, resetu “pamięci folii”. Oznacza to więc, że po podgrzaniu folia się wyprostuje, co pozwoli nadać jej dowolny kształt. Na efekty tego zabiegu trzeba będzie jednak trochę poczekać. Podgrzane pasy kurtyny po podgrzaniu należy ponownie zawiesić, a do ich wyprostowania dojdzie w ciągu kilku kolejnych godzin. W trakcie ich ponownego montażu trzeba również pamiętać o tym, że kurtyna PCV jest montowana nad otworem na ścianie, przez co pasy boczne nachodzą na ścianę. Oznacza to więc, że konieczne będzie wykonanie zakładki na ścianę – takiej samej jak zakład pasów w kurtynie.
Montaż, serwis, sprzedaż kurtyn paskowych: https://ekranypcv.pl/


Article Tags:
·
Article Categories:
Publikacje

Recent Posts

Related Posts


Popular Posts

tcupbra.org live url ganos.com