Obchodzenie świąt – tradycyjnie czy „nowocześnie”?

W naszym kraju obchodzimy liczne święta, mające podłoże religijne, oraz kilka świąt państwowych, które upamiętniają różne, ważne wydarzenia historyczne. Jednak zawitały do nas także inne, zapożyczone uroczystości, jak choćby Walentynki lub Halloween. Niemniej, czy warto poddawać się tym trendom? Czy nie wystarczą nam nasze tradycyjne polskie święta?

Z USA do Polski

Halloween to święto, które wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Zwyczaj ten dotarł do Polski dopiero w XXI wieku, a jego zwolenników jest tyle samo, co przeciwników. W sklepach, obok zniczy, pojawiają się coraz częściej dynie, cukierki i stroje na Halloween. Producenci tego typu gadżetów wychodzą naprzeciw potrzebom konsumentów, którzy śmiało nabywają te produkty. Niektórym konserwatywnym ludziom to przeszkadza. Jedno jest pewne: dzieci mają z tego komercyjnego święta wielką frajdę, a czego nie robi się dla ich szczęścia?

Zbieranie cukierków w kolorowych przebraniach stało się modą także w naszym kraju. Duża część ludzi jest przychylna temu zwyczajowi i przygotowuje na tę okoliczność drobne zapasy cukierków. Trzeba przyznać, że jest to dość miłe przedsięwzięcie, gdy małe dzieciaki jednoczą się razem, przebierają i wspólnie odwiedzają sąsiadów. Stroje na Halloween to zazwyczaj czarownica, wróżka, wampir, duch czy też nietoperz. Tradycja stała się powszechna nie tylko w dużych miastach, ale także w mniejszych miejscowościach. Gdzieniegdzie organizowane są specjalne przyjęcia z tej okazji. Duże grono ludzi kupuje także charakterystyczne dla tego święta dynie i umieszcza je przed domami.

Patrz również: Nie tylko refleksyjnie, czyli jak obchodzone są święta ku czci zmarłych na świecie

Halloween to nie tylko święto dla dzieci. Coraz częściej różnego typu atrakcje organizowane są z tej okazji dla młodzieży i dorosłych. W tym okresie można np. iść na maraton do kina, gdzie specjalnie tego dnia emitowane są horrory bądź też filmy fantastyczne o wampirach. Dla dorosłych przygotowywane są również przyjęcia, gdzie obowiązują specjalne stroje. Z reguły są to kreacje inspirowane tymi, które wybierają najmłodsi. Taka zabawa jest dużą frajdą, gdyż pozwala zapomnieć o codziennych troskach i całkowicie przenieść się w klimat grozy. Bardzo często coraz więcej sklepów i lokali przyozdabia swoje wnętrza z okazji tego przywłaszczonego święta.

Dzień Zakochanych

Walentynki to z kolei święto, które obchodzono już w średniowieczu. Do Polski zawędrowało jednak dopiero w latach 90-tych XX wieku. Jak podaje portal internetowy kreatywna.pl, Walentynki nie wzbudzają tylu kontrowersji, co Halloween, jednak przez część społeczeństwa także nie są tolerowane i obchodzone. Uważają je za „zapożyczone”, więc nie warte uwagi. Jednak entuzjastów także nie brakuje. Co roku szykują na ten dzień coś specjalnego dla swojej drugiej połówki. Na popularności nie tracą również specjalne kartki, określane mianem walentynek, w których można wyznać komuś miłość.

Święto Zakochanych jest też doskonałą okazją na odświeżenie swojego uczucia, które żywimy do drugiej osoby. Tego dnia możemy wybrać się na uroczystą kolację czy też zrobić razem coś ekstremalnego i szalonego, aby uczcić łączące nas, wyjątkowe i głębokie uczucie.

Święta komercyjne może i są zapożyczone, ale wnoszą wiele radości i szczęścia. Warto, oprócz tych typowo nostalgicznych, obchodzić także te, które wywołują uśmiech na ustach dorosłych, a zwłaszcza dzieci. Nie ma w tym nic złego. Umiejętność cieszenia się z małych rzeczy sprawia, że codzienna rzeczywistość staje się barwna i bardziej satysfakcjonująca, dająca więcej energii i chęci do działania.

Źródło: infoss


Article Tags:
· · ·
Article Categories:
Publikacje

Recent Posts

Related Posts


Popular Posts

https://ciekawostki-porady.blogspot.com/ Wysoki stolik do kuchni Solidny metalowy taboret stołek