Jak ciekawie wyeksponować belki na poddaszu?

Projekty domów z poddaszem cieszą się niezmiennie dużą popularnością wśród Inwestorów decydujących się na budowę domu. Wnętrza urozmaicone skosami choć często niełatwe w aranżacji, dają uczucie komfortu, przytulności i ciepła. Tworzą doskonałą atmosferę do relaksu, a także do pracy. Zwolennicy poddaszy bardzo często chcą podkreślić klimat wnętrz ze skosami poprzez wyeksponowanie belek więźby dachowej. Nawet najbardziej nowoczesne i proste wnętrza świetnie się prezentują z uwydatnionymi elementami drewnianej konstrukcji.

Projekt domu Murator C256 Gładki

Projekt domu Murator C256 Gładki

Trudności związane z wyeksponowaniem konstrukcji dachu

Decyzję o wyeksponowaniu drewnianych elementów konstrukcji dachu należy podjąć odpowiednio wcześnie, gdyż to od niej będzie zależał sposób wykonania dachu i jego ocieplenia. Otóż belki krokwiowe (główny element nośny więźby), jeśli wykonane są z litego drewna, mają zazwyczaj wysokość nie większą niż 20 cm. Chcąc zapewnić odpowiednią, wymaganą w przepisach wartość izolacji termicznej dachu, należy wypełnić w zasadzie całą przestrzeń między nimi wełną mineralną. Oznacza to, że nie będzie można wygospodarować kilku centymetrów belki, która „wychodziłaby” do wnętrza pomieszczenia. Szukać zatem należy rozwiązań alternatywnych.

Projekt domu D53

Projekt domu D53

Projekt domu D53 1

Projekt domu D53

Sposoby na wyeksponowanie konstrukcji dachu

Najprostszym rozwiązaniem jakie nasuwa się w tej sytuacji jest zwiększenie wysokości belki. Jednak w przypadku krokwi z litego drewna może się okazać, że belki będą zbyt ciężkie, a więźba przekonstruowana. Należy zatem wybrać inny materiał budowlany – drewno klejone. Jest ono znacznie lżejsze od drewna litego. Z drugiej jednak strony nie ustępuje mu pod względem wytrzymałości, a co za tym idzie nośności. Konstrukcja jest lekka, często nawet przy znacznej rozpiętości nie wymaga zastosowania słupów. Krokwie z drewna klejonego mogą mieć wysokość sięgającą nawet 60 cm. W tym przypadku stosując nawet znacznej grubości izolację z wełny mineralnej, duża część belki może mimo wszystko „wystawać” do pomieszczenia.

Alternatywnym sposobem na wyeksponowanie belek więźby dachowej na poddaszu jest zastosowanie w celu izolacji termicznej styropianu zamiast wełny mineralnej czy szklanej. Izolacja twarda może bowiem być stosowana na krokwie, a nie pomiędzy nie. Styropian jest na tyle sztywny, by móc układać na nim warstwy pokrycia dachowego. Przestrzenie miedzy krokwiami zostaną więc wolne i nic nie stoi na przeszkodzie, by ich część była wyeksponowana we wnętrzu.

Projekt domu Onyks 3

Projekt domu Onyks 3

Projekt domu Onyks 3

Projekt domu Onyks 3

Kolejnym rozwiązaniem, które można zastosować w celu zaznaczenia konstrukcji dachu jest zastosowanie krawędziaków, bądź drewnianych skrzynek imitujących belki. Rozwiązanie jest może mniej autentyczne, ale w rezultacie przyniesie ten sam efekt wizualny co poprzednie. Krawędziaki to belki, które doczepia się do krokwi od strony pomieszczenia. Drewniane skrzynki natomiast obudowują krokiew ze wszystkich stron, wystając do wnętrza pokoju. Między krokwiami natomiast można użyć izolację z wełny mineralnej o odpowiedniej ilości.

Wyeksponowanie drewnianych elementów więźby dachowej na poddaszu nada wnętrzom naturalności i przytulności. Bardzo dobrze może sprawdzić się zarówno we wnętrzach nowoczesnych, minimalistycznych, którym nada ciepła, jak również we wnętrzach klasycznych, gdzie podkreśli charakter pomieszczeń. Należy jednak odpowiednio wcześnie podjąć decyzję o tego typu zabiegu estetycznym i odpowiednio zaplanować technikę wykonania dachu.


Article Tags:
Article Categories:
Publikacje

Recent Posts

Related Posts


Popular Posts

live url zobacz oriasdovicedo.org